Czym są i skąd się biorą nocne polucje?

Nocne polucje

Nocne polucje to dość wstydliwe, ale jednocześnie całkowicie naturalne zjawisko. Mogą pojawiać się u mężczyzn w każdym wieku – czasem regularnie, innym razem sporadycznie, jednak są najpowszechniejsze u chłopców w okresie dojrzewania. Nie są objawem chorobowym, chociaż sprawiają nieco problemów – tak jest skonstruowana męska fizjologia i panowie muszą się z tym pogodzić.

Czym są nocne polucje?

Chyba nie ma mężczyzny, który nocnych polucji nie doświadczył. Pod tą nazwą kryje się nic innego jak mimowolny i niekontrolowany wytrysk nasienia, do którego dochodzi podczas snu. Polucje powodują dyskomfort i powód do wstydu – nie dość, że bielizna jest zabrudzona, sytuację może zaobserwować postronna osoba, np. partnerka, a to może spowodować lawinę niewygodnych pytań. Po raz pierwszy nocne polucje pojawiają się w okresie dojrzewania, wówczas są najbardziej intensywne.

Nie oznacza to jednak, że nocnych wytrysków nie mają dorośli panowie – mogą one występować aż do starości. Dziś wiadomo, że polucje są zjawiskiem fizjologicznym, jednak w starożytnej Grecji uważano je za wyniszczające i szczególnie niekorzystne. Nocne polucje wiązano z zaburzeniami na tle nerwicowym jeszcze w XIX wieku. Nie ma możliwości profilaktyki nocnych polucji i nie da się ich w żaden sposób powstrzymać metodami farmakologicznymi – trzeba się do nich po prostu przyzwyczaić.

Skąd biorą się nocne polucje?

Do wytrysku w czasie snu dochodzi w fazie REM, kiedy mózg jest wyjątkowo aktywny. Zmazy nocne są reakcją organizmu na wzrastające napięcie seksualne, dlatego też pojawiają się najczęściej u młodzieży. Są wynikiem braku aktywności seksualnej, mimo narastających potrzeb organizmu. Wejście w okres dojrzewania objawia się rozpoczęciem produkcji plemników – młodzi chłopcy nie mają możliwości “pozbycia się” stale produkowanych plemników (chyba że przez masturbację), dlatego też ich organizm reaguje polucjami. U starszych mężczyzn zmazy nocne są spowodowane dłuższym brakiem aktywności seksualnej czy brakiem masturbacji.

Warto podkreślić, że polucje nie są tożsame z erekcją, do której często dochodzi np. w wyniku marzeń sennych. Wzwód nie musi się bowiem kończyć wytryskiem, chociaż może. Zdarza się, że w czasie nocnych polucji mężczyzna odczuwa orgazm, mimo iż nie jest świadomy całej sytuacji. Niepokojącym zjawiskiem są regularne polucje nocne, do których dochodzi u mężczyzn aktywnych seksualnie – wówczas warto skonsultować się z seksuologiem lub urologiem. Możliwe, że lekarz zleci do wykonania badania mające na celu sprawdzenie gospodarki hormonalnej oraz produkcji nasienia.

Jak często pojawiają się nocne polucje?

Częstotliwość pojawiania się nocnych polucji zależy od kilku czynników, spośród których najważniejszym jest wiek. Chłopcy w wieku 15 lat według statystyk doświadczają zmazów nocnych nawet 2-krotnie częściej (0,36 razy na tydzień) niż 40-latkowie (0,18 razy na tydzień). Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za nieświadomą ejakulację podczas snu jest aktywność seksualna – mężczyźni odbywający stosunki regularnie, mają znacznie mniejszą skłonność do polucji niż chłopcy, którzy współżycia nie rozpoczęli.

Polucje może ograniczać także masturbacja, która jest sposobem na zredukowanie napięcia seksualnego oraz wydalenie nadmiaru spermy. Nie ma określonej reguły odnoszącej się do tego, jak często nocna ejakulacja się pojawia. Zjawiskiem fizjologicznym może być zarówno polucja pojawiająca się 1-2 razy w tygodniu, jak i raz w miesiącu. U nastolatka częste polucje raczej nie są powodem do niepokoju.

Leave a Reply