Jak samodzielnie zadbać o lepszy poziom testosteronu?

Niedobór testosteronu powoduje wiele negatywnych skutków. Z czym trzeba się liczyć? Jak można zadbać o ten aspekt bez ingerencji lekarzy? Poznaj kilka sprawdzonych rozwiązań.

Czym objawia się niedobór testosteronu?

Warto zapamiętać, że testosteron to najważniejszy męski hormon płciowy. Jest on produkowany w jądrach oraz tak samo w korze nadnerczy. Testosteron ma kilka zadań do wykonania w naszym organizmie. M.in. odpowiada za narządy płciowe (nie tylko chodzi o rozwój, ale także o podtrzymywanie odpowiednich funkcji w dorosłym życiu). Niedobór tego męskiego hormonu płciowego prowadzi do wielu niepożądanych sytuacji. Trzeba liczyć się np. z obniżoną sprawnością seksualną. Fachowcy podkreślają, że niedobory testosteronu to jedna z najczęstszych przyczyn występowania kłopotów z erekcją. Problemy ze wzwodem uniemożliwiają natomiast odbycie satysfakcjonującego, dającego bardzo dużo radości stosunku seksualnego. Warto zauważyć, że testosteron odpowiada także za produkowanie spermy. Przede wszystkim chodzi tutaj o jakość nasienia.

Jeśli nie będzie ona na odpowiednim poziomie, to trzeba liczyć się z kłopotami z niepłodnością… Na dodatek niedobór testosteronu negatywnie wpływ na wygląd faceta. Nie jest on bowiem wystarczająco męski. Brak odpowiedniej ilości hormonu płciowego w organizmie sprzyja nadwadze. Tłuszcz często gromadzi się w okolicach brzucha, bioder oraz tak samo ud. Pewną ciekawostką jest to, że testosteron odpowiada także za prawidłowe ułożenie strun głosowych.

Odpowiednia dieta to podstawa

Nie da się ukryć, że brak odpowiedniej dawki testosteronu w naszym organizmie jest niepożądany… Na szczęście są jednak zweryfikowane sposoby, by samodzielnie zadbać o ten czynnik. Na pewno istotna jest dieta. Osoby, które zmagają się z powyższymi kłopotami powinny udać się do dobrego fachowca. Dietetyk ustali nowe menu i zasugeruje pewne wzorce postępowania. M.in. ważne jest to, by spożywać około pięć posiłków każdego kolejnego dnia (mniej więcej w równych odstępach czasowych). Dieta powinna być dobrze zbilansowana. Nie może w niej brakować warzyw oraz owoców. Dobrze jest postawić na chude wędliny, ciemne pieczywo, mięso gotowane na parze… Należy zaś zrezygnować z potraw smażonych, dań typu fast food oraz używek. Co jeszcze jest szkodliwe? Na pewno w tym gronie są słone przekąski oraz słodycze. W diecie powinno znajdować się dużo potraw z zawartością cynku. Ten składnik ma bowiem wpływ na produkcję testosteronu w sposób naturalny. Cynku nie brakuje zaś np. w jajach, rybach, orzechach, cebuli, czy nasionach słonecznika. Dobry dietetyk na 100% zadba o to, by w jadłospisie było pod dostatkiem tego właśnie pierwiastka.

Zatroszcz się również o stosowne ćwiczenia fizyczne

Co jeszcze jest ważne w tym temacie? Chcesz mieć więcej testosteronu? W takim razie musisz zadbać nie tylko o spożywanie odpowiednich posiłków. Liczą się także regularne ćwiczenia fizyczne. Systematyczna aktywność generalnie dobrze wpływa na zdrowie oraz samopoczucie, gdyż w czasie zajęć wydzielają się endorfiny.

Eksperci zauważają, że na produkowanie testosteronu najlepiej wybierać zaś takie ćwiczenia, które w jednym momencie angażują stosunkowo wiele obszarów naszego ciała. Są to m.in. przysiady, rwania (sztangi), czy podciągania itp. Tutaj także warto skonsultować się z fachowcami. Dobry trener personalny doradzi, co wykonywać, by organizm zaczął produkować więcej testosteronu niż wcześniej. Bardzo przydatne są także systematyczne ćwiczenia aerobowe.

Leave a Reply