Męski układ moczowo-płciowy

Teoretycznie każdy przeszedł w szkole lekcje biologii i wie jakie narządy w sobie nosi. Niejednokrotnie jednak edukacja seksualna traktowana jest po macoszemu i młodzi mężczyźni wychodzą z zajęć nie do końca świadomi jak istotna role w życiu pełni męski układ rozrodczy. Oto krótki rozkład jazdy, który przypomni podstawowe struktury i ich funkcje.

Co do czego?

Podobnie jak u kobiet, męskie narządy płciowe sklasyfikować można według narządów/struktur wewnętrznych oraz zewnętrznych. Do tych ostatnich zaliczają się prącie i moszna, które dostrzec można (nomen-omen) gołym okiem. Natomiast ciało kryje ich znacznie więcej: jądro, najądrze, nasieniowód, cewkę moczową, gruczoły pęcherzykowo-nasienne, przewód wytryskowy, gruczoł krokowy, gruczoły opuszkowo-cewkowe.

Pan Wacław

Mówi się, że im większy, tym lepszy. Nie ma to jednak zbyt wiele z prawdą wspólnego, gdyż najważniejsze to by spełniał swoje podstawowe funkcje. Penis czy też prącie jest narządem, który odpowiada niejako za finalizowanie szeregu procesów zachodzących w pozostałych częściach układu rozrodczego. Rzecz jasna wspomaga także funkcjonowanie układu moczowego. Tylna (najwyżej umiejscowiona) część przytwierdzona jest na stałe do spojenia łonowego i kości łonowych. Zwisająca część wbrew pozorom nie posiada kości, a erekcja jest wynikiem napełnienia ciał jamistych krwią. Penisa wieńczy żołądź. Pomiędzy prąciem a żołędziom znajduje się zwężenie noszące nazwę szyjka żołędzi. Zewnętrzną powłokę tworzy ruchoma skóra – niezwykle cienka i unerwiona na żołędzi (napletek). U dołu prącia jest także wędzidełko, które nie pozwala napletkowi na nadmierne zsuniecie się.

Ale jaja!

Pejoratywne nazewnictwo niejednokrotnie pochodzi od skojarzenia z określonym obiektem. Tak też jest w przypadku jąder, które faktycznie przypominają kształtem jajka. Odpowiadają za produkcję plemników, a więc tak zwaną spermatogenezę. Gotowe ”do użycia” plemniki czekają na swoją kolej w najądrzach. W kompetencji ”jajek” leży także wydzielanie typowo męskiego hormonu – testosteronu. Przechowuje je worek mosznowy. Ta skórzasta powłoka jest silnie napigmentowana i owłosiona. Jądra rozdzielone są przegrodą i każde z nich mieści się w jamie surowiczej. U chłopców jądra znajdują się wewnątrz ciała, jednak w okresie dojrzewania zstępują na zewnątrz. Plemniki nie przepadają za wysoką temperaturą panującą w ciele człowieka (to aż trzy stopnie!), którą pomagaj a regulować włókna mięśniowe leżące w powrózku nasiennym i w ścianie moszny – unoszą jądra, gdy jest zimno i opuszczają, gdy temperatura jest zbyt wysoka.

Pomieszanie z poplątaniem!

Przez cały układ płciowy męski przebiegają kanaliki i przewody, które sprawiają, że możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie. Trzeba rozdzielić je na te, które regulują współżycie/rozmnażanie oraz te, których zadaniem jest mikcja. Nasieniowód to najdłuższy z kanalików. Rozpoczyna się w najądrzu (najądrzach) i w towarzystwie naczyń krwionośnych i nerwów biegnie ku górze przez kanał pachwinowy do jamy brzusznej. Kolejnymi punktami na trasie jest miednica, oraz gruczoł krokowy, gdzie dochodzi do połączenia z przewodem pęcherzyka nasiennego, tworząc przewód wytryskowy. Ten zaś wychodzi do cewki moczowej i prowadzi aż do ujścia w żołędzi i jak sama nazwa wskazuje, bierze bezpośredni udział w ejakulacji. Taką właśnie drogę przechodzą plemniki w trakcie stosunku, masturbacji czy polucji. Cewka moczowa przebiega przez całą długość penisa. Jej źródła szukać należy w pęcherzu moczowym. W zależności od sąsiadujących z nią struktur dzieli się kolejno na śródścienną, sterczową, błoniastą, gąbczastą.

Nie zapomnij o reszcie

Najpopularniejszym z gruczołów jest prostata. Umiejscowiona jest w okolicy podstawy pęcherza moczowego i otacza cewkę moczową. Zajmuje się dostarczaniem płynu, w którego skład wchodzą enzymy uaktywniające nasienie. Gruczoły opuszkowo-cewkowe są parzystymi narządami w kształcie grochu. Mają nieocenioną funkcję wydzielania preejakulatu, który to zabezpiecza plemniki przed kwaśnym środowiskiem pochwy i cewki moczowej. Pod tajemnicza nazwa gruczołu pęcherzykowo-nasiennego kryje się parzysty narząd o kształcie wydłużonego woreczka. Leży w okolicy dna pęcherza moczowego i głównym jego zadaniem jest wytwarzanie składników nasienia: protein, enzymów, fruktozy itp.

Leave a Reply